CPU og GPU til bærbar
Apropos tråden "nvidia vs radeon" er jeg kommet til at tænke på, om det (fortsat) gælder at Intel cpu'er er bedre til laptops end AMD cpu'er? (sådan har jeg i hvert fald forstået det i mange år)
Er der forskel på understøttelsen i linux, om det er en Intel eller en AMD cpu?
Og hvorledes med gpu, såvel integreret som dedikeret?
Er det de samme ting der gør sig gældende på laptop, som det der er nævnt i "nvidia vs radeon"?
Er der forskel på understøttelsen i linux, om det er en Intel eller en AMD cpu?
Og hvorledes med gpu, såvel integreret som dedikeret?
Er det de samme ting der gør sig gældende på laptop, som det der er nævnt i "nvidia vs radeon"?
Kommentarer17
Det er ved at være en del
Det gør ingen forskel, om du bruger AMD CPU eller Intel. Nu tales der kun om grafikkort og drivere.
Ja, det er de samme ting mht. gpu der gør sig gældende på laptops vil jeg mene.
Er der forskel på
Det er ikke CPU'en, men GPU'en på visse maskiner, især med de nyeste Nvidia grafikkort, der muligvis kan give problemer i Linux.
En meget stærk Laptop, fx en gamer, der kun har et Nvidia kort, bør du muligvis fravælge.
Har den også et onboard Intel grafikkort, vil det virke, men fordi der er en risiko for at Nvidia giver problemer, kan der, i bedste fald, være tale om driver problemer der kan løses, og i værste, spild af penge til et grafikkort der ikke virker.
Der kan være helt andre ting du også bør undersøge. Eksempelvis kan visse Acer Laptops være udstyret med en svag blæser, der har mislyde når maskinen bliver varm. Det er også et problem med Windows installeret.
Tastaturet på visse Asus Laptops, er af så ringe kvalitet, at det slides op i løbet af kort tid. Det er bare ikke godt nok.
Visse HP modeller har generelle problemer med overheating, der skyldes dårligt design.
Tjek på nettet om folk rapportere problemer med maskinen.
Under alle omstændigheder, husk at sikre dig at maskinen kan tilbageleveres uden omkostninger.
I dag har alle bedre Intel
Det er i I5 og I7.
Se intels side.
https://www.intel.com/content/www/us/en/products/docs/processors/core/8th-gen-core-family-mobile-brief.html
Mange tak for svarene.Nu
Nu spiller jeg ikke, så det giver, for mig at se, ikke meget mening med en dedikeret GPU chip.
Men hvis jeg forstår det rigtigt, så har det ingen betydning i forhold til den integrerede grafik, om jeg vælger en bærbar med Intel eller en AMD CPU?
Prøver også at læse op på, hvad diverse anmeldelser kan sige om byggekvalitet, tastaturet, (blæser)støj mv.
Generelt kigger jeg primært på "business" bærbare (f.eks. Lenovo ThinkPad E595), da jeg tænker de bedst opfylder mine ønsker og behov.
Men hvis jeg forstår det
Du vil have langt færre hestekræfter, hvis du vælger en maskine med en onboard Intel, i forhold til, hvis du valgte en maskine med Intel eller AMD processor og AMD dedikeret grafikkort. Færre hestekræfter til, at se video i f.eks. 4K, billedbehandling, videoredigering. Din DE kan også blive en del mere sløv med Intel onboard, da der er langt færre kræfter for DE at trække på.
Udover det er kompatibiliteten den samme. Du får out-of-the-box-grafik.
Det har du ganske givet
Det har du ganske givet ret i, men må jo også se det i forhold til hvad jeg har i dag.
Her sidder jeg med en gammel T530 (købt brugt), med en Intel i7-3610QM CPU og en NVIDIA NVE 5400M GPU.
Jeg har især kig på en maskine med en AMD Ryzen 7 3700u CPU, og tænker at det integrerede Radeon RX Vega 10 sagtens kan mere end matche den gamle NVE 5400M GPU ... Eller hvad?
Mere end matche, det vil
Hmmm ... Var ellers kommet
Men så bliver jeg alligevel fristet ... Lenovo har nemlig rabat på en Thinkpad E595 med Ryzen 5 3500U CPU, Vega 8 iGpu, 512Gb SSD, 1 x 8Gb ram og med Free-DOS (altså uden windows) til 3.705,15 kr. ... Det synes jeg virker som et godt tilbud, og da jeg jo alligevel kun vil bruge den med linux, så betyder det ikke noget at der ikke er windows på/med.
Men er det i virkeligheden en særlig stor opgradering i forhold til min T530?
Den fungerer jo egentlig upåklageligt med linux, og jeg bilder mig ind at jeg kan mærke forskel efter installation af de 2 x 4Gb ram.
Så det er måske bare lysten til nyt der spiller ind her, og hvis det så i virkeligheden ikke er en særlig stor opgradering i forhold til hvad jeg har nu, så er det altså lidt noget tåbeligt forbrugerisme ... Det er det måske alligevel, også selv om det evt. vil være en mærkbar opgradering, men så er der lidt undskyldning for det ;o)
Så mit spørgsmål er vel egentlig, om det vil være en særlig mærkbar opgradering i forhold til hvad jeg har nu, eller er der stort set samme ydelsesevne på de 2 maskiner?
Det vil du helt sikkert med
Det fede er også, at AMD's open source drivere er bedre end deres proprietære på Linux, så man ikke behøver at installere proprietære drivere for, at få 3D acceleration og høj grafikydelse. Væk er dagene med problemer med AMD på nyere dedikerede kort.
Så mit spørgsmål er
Hvis din T530 ikke har en SSD, så vil E595 blæse den omkuld ...
Min T530 har også SSD,
Min T530 har også SSD, så den del gør nok ikke den store forskel
Nyere SSD'er kan være en
Takker mange gange for
Historien her viser så også, at hvis man er for vægelsindet, ikke kan finde ud af at få taget en beslutning, så tager andre beslutningen for en.
Da jeg endeligt besluttede mig, så var PC'en udsolgt.
Eller også var det bare universets måde at fortælle mig, at når min nuværende PC faktisk fungerer udmærket, så er der ingen grund til at købe en ny ;o)
Eller også var det
Det lyder næsten som et citat fra J. Michael Straczynski's Babylon 5 ;)
Det lyder næsten som
Hæ Hæ ... Ikke lige hvad jeg er bevidst om, men da jeg altid har været ret så glad for den serie, og har set den nogle gange (inklusive diverse film) gennem årene, så er det da ikke helt umuligt, at det til tider har en vis indflydelse på hvorledes jeg udtrykker mig ;o)
#15Sci-fy TV serien Babylon
Sci-fy TV serien Babylon 5, inlusiv film og efterfølgeren: TV serien Crusade, er lidt over dem alle, selv Star Trek's moraler, Retro og ikke teknisk, men indholdsmæssigt.
Alt sammen kan stadig downloades, eller købes, på trods af den tid der er gået.
Har skam hele Babylon
Har skam hele Babylon 5, Crusader og alle filmene, købte det store bokssæt for nogle år siden, og kan stadigvæk, med mellemrum, finde på at køre en omgang, hvor jeg over en periode ser det hele ... Kan egentlig godt være det snart er tid til det igen ;o)
Var lige fra starten i 1994 meget begejstret, selvom det dengang, som jeg husker det i hvert fald, var temmeligt svært at komme til at se serien herhjemme.
Men jeg har altid meget bedre kunne lide Babylon 5's tilgang, med personer med fejl og et uperfekt samfund, fremfor Star Treks noget mere polerede image, så jeg gjorde hvad jeg kunne for at komme til at se Babylon 5 dengang.
I dag, med bokssættet, er det en hel del nemmere.