Julen er pingvinernes fest
Måske er der nogle der skal gemme lidt penge til gasregningen.
Vi kan give dem gaven at opgradere deres maskine med moderne IT, fremfor den MAC de ville have købt. Og/eller anbefal køb af genbrugte maskiner, f.eks. fra linuxpusher.dk.
Vis dem evt at der findes glimrende Linux alternativer til mange ting, de kan selv!, og at den næsten kan ligne hvad som helst de vil have. Vi skal ikke være milionærer af det her, så troværdigheden må være i top.
- Log in to post comments
Kommentarer9
Langt de fleste kan klare
Langt de fleste kan klare sig med en billig genbrugt med en nem Linux på. Så får de heller ikke tvangsstoppet nogen Google, Microsoft eller Apple konto ned i halsen.
Og det er endda billigere end en Chromebook og iPad.
Til de professionelle, som skal køre krævende opgaver, vil en iMac med Apple Silicon, og til gamerne, et custom Windows tårn eller PS5, eller Xbox Series X være at foretrække.
Men til langt de fleste almindeligt dødelige, vil en billig, genbrugt bærbar med Linux være det ultimativt billigste og bedste valg, også rent teknisk.
Oh yes. Selvfølgelig er der
Oh yes. Selvfølgelig er der altid programmer der har yndlings platforme. For visse dyre programmer er det Mac og Linux, andre Windows. Flere og flere programmer er ligeglade med platformen, heldigvis.
Faktisk er det nu, i denne
Faktisk er det nu, i denne tid, at Linuxpusher skal have omtale. Der er krig, inflation, folk vil helst ikke bruge for mange penge, men vil bare have noget der kører og er stabilt. De vil helst ikke købe nyt og behøver strengt taget ikke Windows, da de ikke har specielle behov, ikke spiller, og ikke bruger Adobe mv.
"Fricomputer skal have
#3:
"Fricomputer skal have omtale" - Jeg siger mange tak for omtalen, men FRIcomputer blev altså til LinuxPusher, da jeg købte LinuxPusher af Mikael tilbage i 2018 :)
Men tak igen da :)
#4 rettet :-)
#4 rettet :-)
Faktisk er det nu, i
#3: Faktisk er det nu, i denne tid, at Linuxpusher skal have omtale.
Det har jeg gjort flere gange på facebook, og nu igen.
#7
Du kunne også købe en
#7
Du kunne også købe en brugt maskine fra Linuxpusher med præinstalleret Linux på. Jeg ved, at Kim Domino, som står for butikken har et ret godt koncept kørende.
Efterfølgende bliver
Efterfølgende bliver Windows nok ikke brugt til andet end at formatere USB-sticks. ;-)
Hvad forhindrer dig i, at formattere en USB stick på Linux? Der er support for EXFat og NTFS på Linux også.
Der kan måske også
#10: Der kan måske også være noget andet hardware, som det kan være praktisk at teste eller bruge med Windows, fordi det er bygget til Windows.
Enig. Det er heller ikke moderne at være fundamentalist længere. Men gparted og gnome-disks kan nu det meste, hvis ikke man går direkte til parted og mkfs* på komandolinjen, fordi det er det hurtigste.