Raspberri, BeagleBoard eller andet ?
Har brug for en MINI computer, til at kører lidt mail, webserver og sådan, med MEGET begrænset trafik...
Hvad kan anbefales af disse microcomputere..
Tiden er måske ved at løbe fra PI'en..? Den er i hvert fald gammel selvom rev.B..
Har kigget på BeagleBoard, men det er nok nærmere et udv. kort, man kan lave ALT muligt med, og som jeg slet slet ikke har brug for.
Har ikke brug for video-out osv.. Skal være rent headless,og ingen video af nogen art..
Any ideas?..
Hvad kan anbefales af disse microcomputere..
Tiden er måske ved at løbe fra PI'en..? Den er i hvert fald gammel selvom rev.B..
Har kigget på BeagleBoard, men det er nok nærmere et udv. kort, man kan lave ALT muligt med, og som jeg slet slet ikke har brug for.
Har ikke brug for video-out osv.. Skal være rent headless,og ingen video af nogen art..
Any ideas?..
Kommentarer12
arm
Har brug for en MINI computer, til at kører lidt mail, webserver og sådan, med MEGET begrænset trafik...
Rpi's forældede armv6 chip kan sagtens trække både apache, mysql og hvis du er til denslags node.js eller nginx. og raspbien er gennemtænkt og gennemtestet på platformen. og eftersom der er solgt millioner af dem også et levende "community"
Så længe du ikke forventer at bruge det grafiske interface til noget. der er i teorien en serial port på en pi men har ikke fået den testet endnu, men du har kun brug for skærm/keyboard under installation. min kører headless.
Jeg har selv kraftigt overvejet en af de her http://www.cubietruck.com/ som opgradering til min pi men har endnu ikke overtalt mig selv helt om at de penge ikke er bedre brugt andre steder, eller at softwaren til dem ikke er for eksperimental(selvom det også trækker lidt i mig at skulle rode med ægte beta software igen).
Pi'en er gammel og et A20(dual core cortex A7) board kan fås for kun 250% af en pi's pris, men i 2014 er 5-6år gammelt hardware ikke nødvendigvis forældet i alle sammenhænge.
ARMS chip navngivning er akavet for at sige det mildt, Cortex A7 er mere moderne end Cortex A8 og serie 9 basalt set ældre end alle Cortex kerner(rpi har en gammel 9 serie cpu) Du har 2 instruktions sæt ARMv6(rpi) og ARMv7(cortex etc) så beagleboard er klart kraftigere end en rpi.
Hvis du køber en PI, så
Reelt behøver man ikke noget grafisk interface for at installere en PI, da mange af de diskimages (fx Raspbian), man kan få er lige til at boote op på, og så er man kørende derefter. Så skal man bare ændre root-passwordet + andre småting.
Alternativt kan du kigge på en Dreamplug (som er efterfølgeren til Sheevaplug'en og Guruplug'en hvis du kender dem). Min gamle Sheevaplug har kørt backup (til den usb-disk), webserver og andre mulige småting uden problemer.
Hvis du køber en PI,
Hvis du køber en PI, så ville det være en rigtig god idé, hvis du kobler en USB-HDD til den, da du ikke kan få performace ud af et SD-kort.
Kan den faktisk boote fra ekstern disk? eller skal du have den sat op så den booter kerne fra sd kort men loader / fra usb?
cubietruck
http://www.cubietruck.com/
Takker. Den ser interessant
Takker. Den ser
Ja det er helt klart et fedt stykke hardware, med en del flere muligheder end fx. Rpi.
Olimex Lime
https://www.olimex.com/Products/OLinuXino/A10/A10-OLinuXino-LIME/open-s…
Så er cubietruck bestilt..
Har lige bestilt cubietruck! :)
#7, 2-late..
Har lige
#7, 2-late..
Har lige bestilt cubietruck!
Cubietruck er nyere og hurtigere end dens Allwinner A10 baserede forgænger cubieboardI der bruger samme chipset som olimex A10 variant.
Det dualcore Allwinner A20 chipset der sidder i en cubietruck og i olimex's nyeste boards er nyere og hurtigere end den enlige Cortex-A8 chip der sidder i det ældre A10 chipset fra samme producent. (igen skinner arm's navneforviring iggennem Cortex-A7 MPCore er nyere end Cortex-A8 )
Meld i øvrigt lige tilbage om hvordan cubietruck fungere for dig, jeg har som nævnt næsten overbevist mig selv om at købe et.
Har lige bestilt
Fedt. Tag også lige en effektforbrugsmåling. Kunne være spændende at se...
Skal nok vende tilbage når
fik også lige bestilt en
https://imx.solid-run.com/product/cubox-i4-pro/